“ZİNDİ” platformu ile toplumsal sorunlara yapay zekalı çözüm

Güney Afrikalı girişimci grubu “Zindi” bir veri bilimci topluluğu kurarak yapay zeka ile gerçek dünyanın sorunlarını çözmeyi hedefliyor.

Zindi, şirketler ve bireyler için gerçek dünya sorunlarını çözmek için yapay zekayı kullanıyor. Güney Afrika merkezli şirket kitle sorunlarını çözme girişimi projeleri sayesinde son üç yılda önemli projeleri yürüttüler Geçtiğimiz yıl, kitle davranışlarını analiz eden projeleri sayesinde Zimbabwe’deki bir sigorta şirketi olan Zimnat’ın müşteri davranışlarını, özellikle kimlerin ayrılma olasılığı ve onları olumsuz etkileyecek olası müdahaleler konusunda tahmin etmesine şirkete yardımcı oldu. Bu sayede hizmet alan şirket, ayrılma isteği olan personelin bu durumuna karşılık onların taleplerini değerlendirerek müşterilerini elinde tutmayı başardı.

GELECEK ADINA UMUT VERİCİ

Zindi’den yararlanan diğer önemli özel ve kamu kuruluşları arasında Microsoft, IBM ve Liquid Telecom UNICEF ve Güney Afrika hükümeti yer alır. Şirketin kurucusu Lee, Zindi’nin başardıklarından heyecan duyuyor ve kitle çözme girişiminin lansmanından bu yana nasıl büyüdüğü göz önüne alındığında şirketin geleceği konusunda çok umutlu görünüyor. Platform ayrıca Afrika bölgesinde bu alanda farklı bir alternatif sunarak bu alanda faaliyet gösteren ve genellikle pahalı olan geleneksel danışmanlık firmalarına karşı rekabeti artırıyor.

45 ÜLKEDEN 33 BİN KULLANICI

Zindi’nin kullanıcıları geçen yılın başından itibaren üç kat artarak Afrika’daki 45 ülkeden 33.000 veri bilimciye ulaştı. Ayrıca veri bilimcilerine bu zamana kadar 300.000 dolar para ödülü verdi. Bu sayı, gelecek yıl Mart ayında üniversite öğrencilerinin farklı çözümler için birbirleriyle rekabet edecekleri üçüncü üniversiteler arası Umoja Hack Africa yarışmasına ev sahipliği yaptığı için ilerleyen zamanlarda daha da artacak gibi görünüyor. Aslen San Francisco’lu olan şirketin kurucusu Lee, “Öğrenciler ilk makine öğrenimi modellerini oluşturuyor ve oradan kariyerleri ve eğitimleri için her türlü kapıyı açıyor” dedi.

https://zindi.africa