Pandemi krizine rağmen Türkiye’de Startup Eko sistemi güçlenerek büyüyor

Dünyayı etkisi altına alarak binlerce insanın ölümüne neden olan Covid-19 salgını önemli ölçekte küresel krizin oluşmasına da neden oldu. Bu süreçte oluşan üretim krizinden bir çok ülke etkilenirken belki de bu krizden en az etkilenen ve gücüne güç katıp daha da büyüyenler ise startup şirketleri oldu.

Özellikle ülkemizde oyun firmaları yakın zamanda yabancı yatırımcıların gözdesi haline gelirken geçtiğimiz yıl Peak games in 1.8 milyar dolara varan satışı ülkemizde var olan startup Eko sisteminin büyümesine ve yerli fikir sahibi yeni şirketlere olan güvenin artmasına neden oldu. Ayrıca getir lojistik markasının unicorn haline dönüşmesi de bunun nedenleri arasında gösterilebilir.s

Pandemi sonrası Startup sayısında artış var

Startup Blink tarafından “Küresel Startup Ekosistemi Endeksi 2021” raporu yayımladı. Bu rapora göre Türkiye, en iyi startup ekosistemine sahip 100 ülke arasında 44’üncü sırada kendine yer buldu. Startup sayısı, kalitesi, çalışma koşulları, çalışan sayısı, internet özgürlüğü, İngilizce seviyesi, iş yapma kolaylığı, teknoloji servislerine ulaşım gibi kriterlerin göz önünde tutulduğu sıralamada Türkiye, bir önceki yıla göre beş basamak daha yükselerek artan bir grafikte kendine yer buldu. 

100 ülkede 1000 şehir üzerinde yapılan araştırma, ilk kez 2017’de yayınlanmış ve Türkiye o yıl 34’üncü sırada yer almıştı ve 2020’de 49’a gerilemişti. Türkiye’de en iyi startup ekosistemi sağlayan şehirler sırasıyla: İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Gaziantep, Trabzon, Kayseri ve Eskişehir olarak belirtildi.

İstanbul Dünya sıralamasında 11 basamak yükseldi

Dünya geneline bakıldığında İstanbul, bir önceki seneye göre 11 basamak yükselerek 69’uncu oldu. İstanbul merkezli startup’ların en fazla yoğunlaştığı sektörler ise ulaşım teknolojisi, e-ticaret ve perakende teknolojisi, eğitim teknolojisi ve finansal teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

.