Gökyüzündeki yeni gururumuz “AirCar”

Ülkemizde son yıllarda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde heryere yayılan Milli Teknoloji Hamlesi yeni meyveler vermeye devam ediyor. Teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde bulunan hava taksi girişimi AirCar, İstanbul Boğazı’nı uçarak geçen Hezarfen Ahmet Çelebi’nin izinde heyecanlı bir yolculuğa hazırlanıyor. AirCar’ı inceleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli hava taksinin 23 Nisan 2023’te Galataport’tan Üsküdar’a geçmesi için söz aldı. 

AirCar’a boğaz geçişi için izin alma konusunda çalışma yapacaklarını ifade eden Bakan Varank, “Arkadaşlarımız 23 Nisan’a bunu yetiştirebilirlerse Türkiye’den bir hava taksi, uçan araba 23 Nisan’da Galataport’tan Üsküdar’a uçmuş olacak” dedi.

Varank, uçan arabalar konusunda Türkiye’de müthiş bir potansiyel olduğunu vurgulayarak “Bu alanda başarı hikayesi yazmakta kararlıyız” diye konuştu AirCar’ın kurucusu Eray Altunbozar da “23 Nisan 2023’te Hezarfen’in de rotası olan Galata’dan Üsküdar’a uçarak havacılık sektörüne damga vurmak istiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

AIRCAR NEFESLERİ KESTİ

AIRTAXI Dünya Kongresi, İstanbul’da 2 gün süren paneller ve B2B görüşmelerinin ardından Bilişim Vadisi’nde devam etti. Global Travel Investment tarafından gerçekleştirilen kongrenin son günü dünyanın tek dikey hava gösterisine sahne oldu. Bilişim Vadisi’nin helikopter pistinde düzenlenen dikey hava gösterisinde AirCar’ın demo uçuşu nefesleri kesti. 

AIRCAR’DAN ÇOCUKLARA ARMAĞAN

Havacılık sektörünün önde gelen şirketlerinin temsilcileriyle beraber Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da demo uçuşunu takip etti. Aralarında BAYKAR tarafından geliştirilen CEZERİ’nin de bulunduğu uçan araçlar hakkında bilgi alan Bakan Varank, AirCar Kurucusu Altunbozar ile tatlı bir pazarlığa girişti. İstanbul Boğazı’nın AirCar gibi hava taksilerin test edilebileceği doğal bir ortam olduğunu ifade eden Bakan Varank, “Seneye 23 Nisan’da diyelim ki biz bütün izinleri halledebildik, siz 23 Nisan’da Galataport’tan Üsküdar’a bunu uçurabilir misiniz?” sorusunu yöneltti. Altunbozar da “Size buradan sözümüz olsun 23 Nisan’da çocuklarımıza da bir armağan olarak bunu başarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” yanıtını verdi. 

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TEKNOPARKI

Daha sonra konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Varank, Bilişim Vadisi’nin Türkiye’nin en büyük teknoparkı olduğunu belirterek AIRTAXI Dünya Kongresi, katılımcılarını kongrenin üçüncü gününde Vadi’ye davet ettiklerini söyledi. 

İHA DEYİNCE AKLA TÜRKİYE GELİYOR

Varank, doğru zamanda doğru teknolojiye yatırım yapanların çok başarılı olduğuna işaret ederek “İşte bunu İHA’lardan SİHA’lardan zaten görüyoruz. Dünyada şu anda İHA’lar, SİHA’lar dediğinizde insanların aklına ilk Türkiye geliyor. İşte uçan arabalarda da hava taksiler konusunda da Türkiye’de müthiş bir potansiyel olduğunu biliyoruz. Firmalarımız harıl harıl bu alanlarda çalışıyor” dedi.

GALATAPORT’TAN ÜSKÜDAR’A UÇACAK

Henüz teknolojinin tam gelişmediği, sektörün ve pazarın açık olduğu zamanda bu işlere yatırım yaparak Türkiye’yi başarılı bir ülke konumuna getireceklerini aktaran Varank, “AirCar firmamızın aracını inceledik. Kendileri 23 Nisan’da Galataport’tan Üsküdar’a insanlı bir uçuş yapabileceklerine inandıklarını söyledi. Biz de arkadaşlarımızla regülasyon buna müsait midir, güvenlik anlamında bu yapılabilir mi bunu çalışacağız. Eğer arkadaşlarımız 23 Nisan’a bunu yetiştirebilirlerse Türkiye’den bir hava taksi 23 Nisan’da Galataport’tan Üsküdar’a uçmuş olacak” diye konuştu.

GELECEĞİN TEKNOLOJİSİNE YATIRIM

Varank, Türkiye’nin geleceğe yönelik teknolojilere yatırım yapması gerektiğini kaydederek “Ancak bunu yapabilirsek ileride Türkiye’yi muasır medeniyetler üzerine çıkarabiliriz. Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirebiliriz. Türkiye şu anda özellikle sanayide, ihracatta büyük bir ivme yakaladı. Her alanda üretim yapabilen bir ülkeyiz. Ama fark oluşturacak işler, geleceğin teknolojisine yatırım yapmaktan, uçan arabalara, İHA’lara, uzaya, bioteknolojiye, nanoteknolojiye yatırım yapmaktan geçiyor. Biz de bu alanlara çok ciddi yatırımlar yapıyoruz” dedi.

BAŞARI HİKAYESİ YAZACAĞIZ

BAYKAR tarafından geliştirilen CEZERİ’nin insanlı uçuşa hazırlandığını, 150 kg. kargo taşıyabilecek devasa bir dronu da inceledikleri müjdesini veren Varank, “Bunların hepsi bizim şirketlerimizin tasarladığı, geliştirdiği ürünler. Bu alanda başarı hikayesi yazmakta kararlıyız” diye konuştu.

AIRCAR’IN UÇUŞU GUINNESS’E GİREBİLİR

AirCar’ın kurucusu Eray Altunbozar da şunları söyledi: Bakan Bey, ‘23 Nisan’da Boğaz’ı Galataport’tan Üsküdar’a geçebilir miyiz?’ diye sordu. Biz aslında bunu 19 Mayıs sonrası için planlıyorduk. Biz de ‘Olur.’ dedik. Sözümüzü verdik. Aslında Avrupa’dan Asya’ya ilk defa kıtalar arası hava taksiler uçmuş olacak. Mesafe uzun olmasa da sembolik bir önemi var. 

İstanbul’un alınması bizim için yeni bir çağın başlangıcıydı. İkinci bir çağın, uçan arabalar çağının başlamasına vesile olsun istiyoruz. 23 Nisan 2023’te Hezarfen’in de rotası olan Galata’dan Üsküdar’a uçuş yaparak biz de havacılık sektörüne damga vurmak istiyoruz. İlk defa kıtalar arası bir uçan araba geçişi olacak. Bu uçuş Guinness Rekorlar Kitabı’na girebilir.”

AIRCAR’IN GALATAPORT UÇUŞUNU DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM

300’ü aşkın ulusal ve uluslararası havacılık sektörü temsilcisinin katıldığı kongre, katılımcılar tarafından beğeniyle karşılandı. Dikey hava gösterisini takip eden Güney Kore Hava Güvenlik Teknolojileri Enstitüsü’nden Yu min Joung, “Havacılık sektöründeki kişileri tanımak için bu gerçekten çok büyük bir fırsat. AirCar’ın seneye 23 Nisan’da uçacağını duydum ve bunu da dört gözle bekliyorum” dedi.

TÜRKİYE TEKNOLOJİDE İLERLEDİ

İtalyan Rot to 70 şirketinden Bruno Rampinrilli, şovu çok beğendiğini söyleyerek “Türkiye’nin teknolojide ilerlediğini düşünüyorum. Teknolojik açıdan bu sektörde yapılacak birçok yenilik ve gelişme var ama doğru istikamette ilerliyoruz. Bu organizasyonla ilgili havacılık sektöründen birçok uzman ile bu sektörü nasıl geliştireceğimizi konuşmak gayet keyif vericiydi” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DEN BİRÇOK FİKİR VE BİLGİ İLE DÖNECEĞİM

Kanadalı Aeroport Internatiolan D’edmonton şirketinden Mammen Tharakan da Türkiye’den çıkan teknoloji ve inovasyonu görmenin çok heyecan verici olduğunu belirterek “Edmonton Kanada’dan buraya kadar geldiğime değdi.  Buradan birçok fikri ve bilgiyi alıp döneceğim. Yakın bir zamanda tekrar burada olmayı umuyorum” dedi.