Enerji Krizi Sebebiyle Kripto Para Madenciliğini Yasaklayan Ülke: KOSOVA

Kosova’da yapılan kripto para madenciliği işlemleri yasaklanırken bunun temel nedeninin bir süredir enerji krizi yaşamakta olduğu ifade edildi. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Çin ve İran gibi ülkeler de kripto para madenciliğini kısıtlamıştı.

Kosova’nın kömürle çalışan en büyük enerji santrali, yaşanan teknik bir sorun sebebiyle geçtiğimiz ay kapanmış ve bunun sonucunda da hükümet dışarıdan oldukça yüksek bir fiyattan elektrik satın almak durumunda kalmıştı. Bu olayı takiben hükümet aralık ayında 60 günlük olağanüstü hal ilan etmiş ve enerji ithalatına daha büyük bir bütçe ayırmak için enerji kullanımını kısıtlayıcı önlemler alma kararı vermiş; ülke genelinde dönüşümlü kesintiler uygulamaya başlamıştı. Elektrik kesintileri toplu gösterilere neden olurken Kosova halkı, ülkenin Ekonomi Bakanı Artane Rizvanolli’yi istifa etmeye çağırmıştı. 

Bunun üzerine Rizvanolli, hükümetin; küresel enerji krizinin sebep olduğu bu olumsuz etkileri azaltmak adına bir önlem olarak ülkede kripto para madenciliğini yasakladığını duyurdu. Alınan bu karar çerçevesinde yetkili güvenlik güçleri kripto para madenciliği kaynaklarını tespit ederek bu faaliyetleri durduracak.