NASA, Crew-3 uçuşunu yine erteledi! İşte nedeni

taşımacılığı şirketi SpaceX’in birlikte yürüttüğü Crew-3 görevi yine ertelenmek zorunda kaldı. Eylül ayında SpaceX’in gerçekleştirdiği Inspiration4 görevinde tuvalet arızası yaşanmıştı.
SpaceX Crew-3 Group Photos - Matthias Maurer, Thomas Marshburn, Raja Chari and Kayla Barron Photo Credit: SpaceX

NASA ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in birlikte yürüttüğü Crew-3 görevi yine ertelenmek zorunda kaldı. Eylül ayında SpaceX’in gerçekleştirdiği Inspiration4 görevinde tuvalet arızası yaşanmıştı. Dört kişilik sivil mürettebat, üç günlük bir uzay seyahati gerçekleştirdi. Ancak Dünya’ya döndüklerinde tuvaletin idrar sızdırdığı ortaya çıktı. Nedeni ise tuvaletin içindeki tüplerin yapışmamış olmasıydı.

Bununla birlikte, SpaceX’in başı beladan kurtulmuyor. Zira Crew-3’ün kapsülündeki tuvalet tasarımı da aynı. Ancak geçtiğimiz günlerde şirket, benzer bir sorun yaşanmaması için önlem aldıklarını açıkladı. Bu kez de görev başka bir nedenden ötürü ertelendi…

NASA, Crew-3 ekibinden birinin hasta olduğunu açıkladı

ABD uzay ajansı ile SpaceX, Crew-3’ün 31 Ekim Pazar günü fırlatılmasını planlıyordu. Ancak fırtına beklentisi nedeniyle Uluslararası Uzay İstasyonuna yapılacak yolculuk 3 Kasım Çarşamba gününe ertelenmişti. Dört kişilik astronot ekibini taşıyacak olan ‘Endurance‘ isimli Crew Dragon uzay aracı, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezinden bir Falcon 9 roketi ile fırlatılacak.

SpaceX Crew-3 Group Photos – Matthias Maurer, Thomas Marshburn, Raja Chari and Kayla Barron Photo Credit: SpaceX