Dünyanın ilk ve tek dikey inişli roket yarışması TEKNOFEST’te

TEKNOFEST kapsamında 2022 yılında ilk kez düzenlenecek olan Dikey İnişli Roket Yarışması, Dünya’da düzenlenen ilk Roket İtkili İniş Yarışması olma özelliğine sahip olacak. 

Teknofest 2022 yılında gerçekleştirilecek olan yarışmanın amacı; ülkemizin gelecek 10 yıldaki Teknolojik İlerleme Yol Haritasında yer alan Roket İtkili İniş Sistemleri hakkında Lisans ve Yüksek Lisans Seviyesinde eğitim görmekte olan öğrencilerinin bilgi edinmesini sağlamak ve gençlere farklı disiplinlerde bilgi ve tecrübeye sahip üyelerle takım halinde tasarım yapma yeteneğini kazandırmaktır.

Dikey İniş Kategorisinde; takımların tasarlayacakları roketin, Yarışma Komitesi tarafından sağlanacak olan Havada Askıda Tutma Sistemi (Örn. Vinç) ile adaptasyonunu sağlayacak, Roketin Serbest bırakılmasına müteakip Soğuk Gaz İtki Sistemi kullanarak kontrollü bir şekilde yere inmesini amaçlayacaklardır.

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için DİKEY İNİŞLİ ROKET YARIŞMASI linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır.

Yarışmacıların hazırlamaları gereken raporlara ilişkin şablonlar ilerleyen tarihte TEKNOFEST web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Yarışma Son Başvuru Tarihi 28 ŞUBAT!

BAŞVURU ADIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ.