Metaverse gümbür gümbür geliyor

Facebook, BMW ile Aria projesi için bir ortaklık yapacağını duyurdu. Sosyal medya devi Facebook, ismini ‘Meta‘ olarak değiştirdi ve yeni projelerini açıkladı. 

FacebookBMW ile Aria projesi için bir ortaklık yapacağını duyurdu. Sosyal medya devi Facebook, ismini ‘Meta‘ olarak değiştirdi ve yeni projelerini açıkladı. Project Aria isimli AR (artırılmış gerçeklik) özellikli, AI (yapay zeka) destekli akıllı gözlükleri üzerinde çalışıyor. Son olarak yaptığı bir açıklamada şirket, sensörlü Project Aria gözlüklerini nöral girişli bilekliklerle ve hatta arabalarda test etmeyi planladığını belirtti.

Bu arada, Facebook’un yeni akıllı gözlük açıklaması bir dizi gizli belgenin sızdırılmasının ardından geldi. Söz konusu gizli belgelerde şirketin çocuk güvenliği ve ABD demokrasisi hakkında endişeli yorumlar yer alıyor.

Facebook, Aria gözlüklerini BMW ile test edecek

Sosyal medya devi MetaBMW ile bir ortaklık yapacağını duyurdu. Söz konusu akıllı gözlüklerin araçlarda kullanımıyla ilgili endişeler sürüyor. Bu projeyle şirket, akıllı gözlük takarken sürüş deneyimini test edecek. Bu arada, Facebook’un Ray-Ban Stories gözlükleri ve Google’ın Google Glass kulaklığının kullanımı sürüş esnasında önerilmiyor.

Facebook, BMW ortaklığında test edeceği Aria akıllı gözlüklerinin hemen duyurulmayacağını belirtiyor. Zira Facebook’un AR gözlükleri muhtemelen birkaç yıl sonra piyasaya çıkacak. Şirket, bu tür projelerle sanal nesneleri ve gerçek dünyayı yapay zeka ile harmanlamayı hedefliyor. Aynı zamanda bu artırılmış gerçeklik gözlüklerinde günlük faaliyetleri izleyen kameralar yer alacak.

Teknoloji şirketi Facebook’un artırılmış ve sanal gerçeklik sorumlusu başkan yardımcısı Andrew Bosworth, geçtiğimiz yıl CNET‘e demeç verdi. Bosworth, “Önümüzdeki bir veya iki yıl içinde, sektörde AR gözlükleri görmek beni oldukça şaşırtır. Bu yüzden kesinlikle biz yıllarla uğraşıyoruz. Ama on yıllar süreceğini sanmıyorum.” dedi. Yani Facebook’un AR gözlüklerinin çıkması 1-2 yıl içinde olmayacak ama çok uzun yılları da bulmayacak.