Apple, iPhone serisinin yeni amiralini tanıttı. Karşınızda; iPhone 12

Takipçilerinin uzun zamandır beklediği iPhone 12 Apple tarafından tanıtıldı. Tüm akıllı telefon çiplerine açık ara fark atan A14 Bionic. Loş ışıkta çekilen fotoğrafları ileri bir seviyeye taşıyan Pro kamera sistemi.

Takipçilerinin uzun zamandır beklediği iphone 12 Apple tarafından tanıtıldı.

İşte yeni iPhone 12 özellikleri ve görselleri.

iPhone 12 Pro

İkonik yenilik.

Tüm akıllı telefon çiplerine açık ara fark atan A14 Bionic. Loş ışıkta çekilen fotoğrafları ileri bir seviyeye taşıyan Pro kamera sistemi. Bu seviyeyi zirve noktasına çıkaran iPhone 12 Pro Max. Ve düşmelere karşı dört kat daha iyi performans sunan Ceramic Shield. Gelin, tüm yeniliklere birlikte göz atalım.

Ceramic Shield.
Sağlam bir inovasyon.

iPhone zaten bir akıllı telefondaki en dayanıklı cama sahipti. Ama neden daha iyisi olmasın? iPhone 12 Pro’nun çok daha dayanıklı hale gelmesini sağlamak için artık yepyeni bir materyal kullanıyoruz.

Nano ölçekli
seramik kristalleri

Karşınızda Ceramic Shield. Metallerin çoğundan daha sert olan nano ölçekli seramik kristallerinin cama işlenmesiyle elde ediliyor. Kolay gibi görünebilir ama seramik şeffaf bir materyal olmadığı için bu son derece zor bir işlem. Kristallerin türünü ve kristallik derecesini kontrol altında tutarak özel bir formül geliştirdik. Böylece seramiğin sertliğini en üst düzeye çıkarırken optik açıdan şeffaf kalabilmesini sağladık. Ve bu çığır açıcı yöntem, Ceramic Shield’ı ekran için ideal hale getirdi. Akıllı telefon dünyasında ilk defa kullanıma sunulan bu materyal, diğer tüm akıllı telefon camlarından daha sağlam.

Çift iyon değişimi
işlemi

Sağlamlık çok önemli. Ama tek başına yeterli değil. O nedenle, arka camda kullandığımız çift iyon değişimi işlemini ön yüzeye de uygulayarak darbe izlerine, çizilmelere ve günlük kullanımın yol açtığı yıpranmaya karşı da koruma sağladık.

Düşmelere karşı 4 kat daha iyi performans

Ön yüzeyin dayanıklılığına katkıda bulunan bir şey daha var. Ceramic Shield telefonun kenarlarına kadar devam ederek hiçbir boşluk bırakmıyor ve böylece daha da sağlam bir koruma sağlamaya yardımcı oluyor. İşte tüm bu tasarım ayrıntıları sayesinde düşmelere karşı performansı dört kat artırmayı başararak iPhone için bir yıldan diğerine bugüne kadarki en büyük gelişimi kaydettik.

Bir akıllı telefonda kullanılan en hızlı çip. Evet, yine.

iPhone 12 Pro’nun yeni becerileri onun aynı zamanda hızlı olmasını gerektiriyor. Hem de çok hızlı. Ve bir çipi daha hızlı hale getirmenin yolu ona daha fazla transistör eklemektir. Bunun için de ya çipin daha büyük ya da transistörlerin daha küçük olması gerekir.

11,8 milyar
transistör

Biz transistörlerin daha küçük olmasını tercih ettik. iPhone 12 Pro, sektördeki ilk 5 nanometre çipe sahip. Bileşenler ancak atom düzeyinde ölçülebildiğinden transistörler birbirlerine son derece yakın yerleştirilebiliyor. Bu sayede aralarındaki enerji akışı çok daha hızlı, enerji kaybı ise çok daha az oluyor. A14 Bionic, daha yüksek performans göstermesine rağmen yine de enerji tasarrufu sağlamayı işte böyle başarıyor.

16 çekirdekli
Neural Engine

Saniyede 11 trilyon işlem

Çekirdek sayısını 8’den 16’ya, yani tam iki katına çıkararak Neural Engine’ın performansında büyük bir artış sağladık. Bu sayede, fotoğraflarınızdaki ayrıntıları geliştirmek için Deep Fusion uygulamak gibi yapay öğrenmenin yoğun olarak kullanıldığı işlemler %80’e kadar daha hızlı hale geliyor. Ayrıca, CPU’muzdaki özel yapay öğrenme hızlandırıcılarını da %70 oranında hızlandırdık. Böylece tüm uygulamalar çipimizin tamamını kapsayan daha yüksek performanstan yararlanabiliyor.

Yepyeni
görüntü sinyali işlemcisi

Dolby Vision teknolojisiyle 4K HDR kayıt

Tüm bunlar sizin için ne anlama mı geliyor? Bir dolu şey. Sistem genelinde büyük performans artışları. Daha gerçekçi fotoğraflar için Akıllı HDR 3. Yeni Görüntü Sinyali İşlemcisi’ndeki gelişmiş zamansal pürüz azaltma özelliği sayesinde yüksek kaliteli videolarda daha fazla ayrıntı. Ve normalde kurgu stüdyolarındaki profesyonel bilgisayarlar tarafından yapılması beklenen işlemler için siz daha çekim yaparken kodlanan Dolby Vision teknolojisi. Bugüne dek A14 Bionic gibisi yapılmadı. Şimdi sizin onunla yapacağınız olağanüstü şeyleri görmek için sabırsızlanıyoruz.